-
QA Automation Engineer | Emma Systems
-
CTO | Kilter
-
Chief Financial Officer (CFO) | ZTL
-
Country Manager Norge | Noteless
-
Partner/Headhunter | Branchy
-
Senior Product Manager | Bakken & Bæck
-
Finance Manager (vikariat) | StartupLab
-
Data Engineer | Klaveness Digital
-
Medeiere* | Boitano AS
-
VP Marketing | Glint Solar
Strøm
NHO ber regjeringen snu om norgespris
NHO ber regjeringen endre planene om norgespris på strøm. De mener ordningen setter både batterirevolusjon og ambisjonene om mer ny solkraft i fare.

Regjeringen har foreslått en frivillig fastprisordning på 40 øre per kWh før avgifter til hus og hytter, og den skal etter planen skal komme i oktober.
Både NHO Elektro og bedrifter i solcellebransjen advarer om at regjeringens forslag om norgespris spenner bein på ambisjonene regjeringen har satt seg om solkraft og energieffektivisering, skriver Klassekampen.
Regjeringens ambisjon er at solkraftproduksjonen i Norge innen 2030 skal mangedobles til 8 terawattimer – og energieffektivisering skal kutte 10 TWh kraftforbruk sammenlignet med i dag.
Andreas Thorsheim i Otovo, som er Norges største leverandør av solceller og batteriløsninger til private hjem, sier bransjen ser to alvorlige konsekvenser.
– Nordmenn vil over tid bli sittende med gammeldagse hus og ikke kjøpe de smarte teknologiene som brer om seg i andre land. Den andre konsekvensen er at Norge vil sløse bort masse energi, og nettkapasitet, helt unødvendig, sier Thorsheim.
Han ber regjeringen endre norgesprisen, slik at forbrukerne belønnes for å investere i strømsparing og grønne teknologier i langt større grad enn i dag.