-
AI and ML Engineer | NBIM
-
Eviny Ventures ansetter!
-
Daglig leder | Ungt Entreprenørskap Norge
-
QA Automation Engineer | Emma Systems
-
CTO | Kilter
-
Chief Financial Officer (CFO) | ZTL
-
Country Manager Norge | Noteless
-
Partner/Headhunter | Branchy
-
Senior Product Manager | Bakken & Bæck
-
Finance Manager (vikariat) | StartupLab
avtale
Nå skal Tolletaten jakte smuglergods med trøndersk undervannsdrone
Trondheim-selskapet Blueye Robotics har inngått en avtale om å levere undervannsdroner (ROV-er) til Tolletaten.

Dronene skal styrke etatens mulighet til å inspisere skipsskrog under vannlinjen, og vil bli et nytt verktøy for å gjennomføre tryggere og mer effektive kontroller av fartøy som ankommer Norge. Kontrollene av kommersielle fartøy vil skje fra kai eller fra mindre båter langs skutesiden.
– Vi er stolte over å bli valgt som leverandør til Tolletaten. Dette styrker vår rolle som leverandør av samfunnskritisk teknologi, sier Christian Gabrielsen, administrerende direktør i Blueye Robotics.
Blueye Robotics, som i sin tid ble startet opp av Christine Spiten, Martin Ludvigsen og Erik Dyrkoren, har sitt utspring fra NTNU-miljøet i Trondheim og har siden 2015 levert over 1300 av sine bærbare ROV-systemer til kunder i mer enn 60 land.
Selskapet opplyser tirsdag at det, i samarbeid med sin lokale partner RVI Tools, har inngått det som omtales som «en betydelig internasjonal kontrakt» for levering av undervannsdroner (ROV-er) til den nederlandske marinen.