økosystem

Leder for ny VC-satsning for studenter: – Gründere og investorer sover i hver sin seng 

Shifter har snakket med Helena Bastiansen, leder for Venture Norges første lokallag, om pilotprosjektet med Hugin Medical og hvordan de skal endre hvordan studenter ser på gründerskap.

Helena Bastiansen, daglig leder i Venture Trondheim
Publisert

– Vi har allerede klart fem lokallag til høsten, inkludert oss i Venture Trondheim. I løpet av neste år tror jeg vi er så og si ganske landsdekkende, sier Helena Bastiansen, daglig leder i organisasjonen Venture Trondheim.

Venture Trondheim er det første lokallaget til Venture Norge, et selskap som ble startet av Isak Knutsen og Thomas Iversen Entreprenørskolen ved NTNU høsten 2025. Ikke lenge etterpå, ansatte de Indøk-studenten Helena Bastiansen som daglig leder for det første lokallaget: Venture Trondheim. Hun har ledet pilotprosjektet mellom dem og student-startupen Hugin Medical. Shifter har tatt en prat med Bastiansen om hva de gjør, hvordan det går og visjonen videre.

– Vi har allerede klart fem lokallag til høsten, inkludert oss i Venture Trondheim. I løpet av neste år tror jeg vi er så og si ganske landsdekkende, sier Helena Bastiansen, daglig leder i organisasjonen Venture Trondheim.

Venture Trondheim er det første lokallaget til Venture Norge, et selskap som ble startet av Isak Knutsen og Thomas Iversen Entreprenørskolen ved NTNU høsten 2025. Ikke lenge etterpå, ansatte de Indøk-studenten Helena Bastiansen som daglig leder for det første lokallaget: Venture Trondheim. Hun har ledet pilotprosjektet mellom dem og student-startupen Hugin Medical. Shifter har tatt en prat med Bastiansen om hva de gjør, hvordan det går og visjonen videre.

– Hva er Venture Norge?

– Venture Norge er en paraplyorganisasjon for alle venture «chapters» (lokallag) ved landets universiteter og høyskoler, som skal hjelpe startups med å hente ekstern kapital, forklarer hun.

– Vi hjelper dem med å bygge datarom, vite hva investorene ser etter og unngå typiske fallgruver, sier Bastiansen.

Hun kan også forklare hvorfor organisasjonen ble startet.

– VC-verdenen er en bransje med mye taus kunnskap. Så langt har ingen universiteter klart å replikere det. Selv på Entreprenørskolen, er det lite kunnskap om hvordan man skal hente ekstern kapital for å vokse. Det blir fort mye prøving og feiling i en kritisk fase av utviklingen.

Derfor startet gründerne Venture Norge – for å tette dette gapet mellom student-startups og investorer de selv opplevde på NTNU, forklarer hun.

Pilotprosjekt med den første startupen

Denne våren har seks studenter i Venture Trondheim, med Bastiansen i spissen, hatt et pilotprosjekt med Hugin Medical, et NTNU-basert Health-tech-selskap.

– Vi har hjulpet dem med kapitalstrategi, finansiell modellering, pitch decks og aksjonæravtale, forklarer hun.

– Det har vært skikkelig lærerikt og inspirerende å jobbe med Hanne Vonen, som er grunder og CEO i Hugin Medical, med studiebakgrunn fra Harvard og erfaring fra Novo Nordisk, legger hun til.

Bastiansen forklarer at hun ble ansatt av Iversen og Knutsen i fjor høst for å starte og lede Trondheimsdivisjonen til Venture Norge. På våren samlet hun et team, i samarbeid med de to gründerne.

I den sammenheng fikk de også kontakt med relevante aktører, investorer og andre som ønsket å lære bort det de kunne, forteller Bastiansen. Studentene blir ansatt som mentorer som skal hjelpe og fjerne gapet mellom startups og investorer.

Var det vanskelig å rekruttere studenter til å bli med?

– Ikke i første omgang! Vi så etter studenter som hadde en genuin interesse for dette prosjektet, og de var det mange av, ler Bastiansen.

– Det er noe som kiler hjernen litt, og mange synes det er spennende. Nå er vi igang med en ny rekrutteringsprosess for å utvide teamet til høsten, sier hun.

Bastiansen kan også fortelle at student-mentorene i Venture Trondheim blir lønnet for arbeidet.

– Vi ønsker at det skal være lønnet som en studentassistent-stilling. Det er viktig for oss å holde på kunnskapen som studentene erverver seg. Men det tar ofte tid å tilegne seg den, sier lederen.

Hun poengterer at mange fjerde- og femteårsstudenter ofte får lønnede deltidsstillinger ved siden av studiene, og at de ønsker å være konkurransedyktige i Trondheimsdivisjonen.

– Arbeidet var lønnet i våres. Hvor mye vi kan tilby i lønn fremover, avhenger selvsagt av finansieringen, presiserer hun.

Sponset av NTNU og Sparebanken 1 SMN

Shifter spør Bastiansen hvordan ordningen finansieres.

– Vi er finansiert av NTNU og Sparebanken 1 SMN. Vi har vært veldig heldige som har hatt dem i ryggen fra tidlig av. De digger initiativet.

– Vi har også fått mye hjelp til hvordan vi skal bygge ordningen videre, og vi har fått mange gode kontakter. Det gir oss også kredibilitet som organisasjon å få den støtten. Det blir rett og slett en anerkjennelse av at det er et hull i økosystemet, sier hun.

Bastiansen er likevel klar på at de er avhengig av videre finansiering for å lykkes, både med å spre organisasjonen til flere læresteder, men også for å hjelpe flere startups.

– Vi ønsker å kunne fortsette å lønne studentene, men også ha større arrangementer og spre kunnskap om Venture Capital. Slik det er i dag, sitter ofte kunnskapen i et lukket rom. Vi må demokratisere den kunnskapen.

Bastiansen har også sett på listen over studenter som får støtte fra Innovasjon Norge gjennom StudENT-ordningen, og synes det er uforholdsmessig mange av studentene som mottar støtte, som går på Entreprenørskolen.

– Vi ser på listen over de som får StudENT at mange av dem er fra Entreprenørskolen. Men de er jo bare 80 studenter av 40 000 ved NTNU. Det finnes jo flere der ute som ønsker å skape og vokse noe – særlig i de tekniske studentforeningene vi er så heldige å ha på campus. Det tror jeg er en gullgruve, sier hun. 

Hvilke startups får hjelp?

Denne våren har Venture Trondheim kun jobbet med Hugin Medical, men målet er å hjelpe flere selskaper fremover. Bastiansen forklarer at de har bygget opp en pipeline, der ulike startups plasseres på ulike steg utifra hvor de er i løpet. Hun presiserer likevel at det er en bestemt type startup de ser etter.

– Vi fokuserer på de som ønsker å vokse mye, de som vil skalere skikkelig.

– Det er mange startups som vil ha vår hjelp, men ikke alle er klare for den type vekst. Vi har hatt et test-semester nå, og så skal vi se hvor mange som har de ambisjonene vi ser etter, og hvor mange vi kan hjelpe. Det neste året håper vi å kunne bistå 8-12 bedrifter.

Når Shifter spør om de kjenner til andre liknende initiativ eller organisasjoner som Venture Norge i utlandet, svarer Bastiansen nei.

– Vi har ikke sett til noen mens vi har jobbet dette semesteret. Men vi har sett på noen VC-konkurranser i utlandet, som vi vurderer å delta på senere. 

– Vi er studenter, og vi må ta plass i et rom der ingen har invitert oss. Vi må tilegne oss kunnskap raskt. Heldigvis er vi en gjeng med motiverte studenter som suger til seg kunnskap raskt.

Bastiansen kan også fortelle at hun drømmer om et eget tidligfase-fond for Venture Trondheim.

– På veldig lang sikt tror jeg det hadde vært ordentlig kult å ha vårt eget tidlig-fase fond. Særlig når vi sitter så tett på enkelte norske startups. Vi får jo en vanvittig dybdekunnskap og unik innsikt, som gir en skikkelig informasjonsfordel.

Vil endre narrativet blant studenter

Når Shifter snakker med Bastiansen, er det helt klart en flammende entusiasme for det hun driver med, som skinner gjennom. Hun er også svært bevisst på hvilket samfunnsoppdrag hun ønsker å være med å løse.

Hva håper dere å endre i norsk startup-mijø om dere lykkes?

– Vi vil endre studentenes narrativ om at gründerskap, særlig i Norge, er en umulig reise. I dag går de dyktigste studentene til de etablerte næringene. Kan vi egentlig forvente noe annet enn at ambisjonene tapes?

– Dette er en grasrot-bevegelse. Jeg tror arbeidet vi gjør kan få ringvirkninger i miljøet – ikke bare på antall startups, men også flere kvinnelige gründere.  

Mener gründere og investorer sover i hver sin seng

Bastiansen er klar på at problemet i norsk startupmiljø er noe annet enn det mange tror. Hun mener nemlig at tilgang på kapital ikke er det største problemet til gründerne, men heller det å forstå hva investorene vil ha. 

– I årevis har debatten handlet om mangel på kapital. Vi har snakket med et mangfold av investorer og gründere, og ser at kanskje det ikke er slik?

– Gründere og investorer sover i hver sin seng, og skylder på hverandre for at ekteskapet ikke går som det skal. Gründerne mener det mangler kapital, investorene mener det mangler ambisjoner og vilje til internasjonal skalering, mener hun.

– Vi kan ikke leve av olje for alltid – verdiskapningen må øke, og det er dette vi ønsker å ta tak i, men på et litt lavere nivå. Vi vet at vi bare er studenter – vi kan ikke endre en politikk her og nå, men langsiktig kan vi gjøre at fokuset blir rettet mot studenter i dag, som senere kan påvirke politikken.