podcast
Kakadu-gründerne: – Vi bygde et marked som ikke fantes
Da Ingvild Erøy og Hege Fiskå startet Kakadu midt under pandemien i 2020, opplevde de at få snakket om digital inkludering som et forretningsproblem. Nå har de store navn på kundelisten.
Gründerduoen Ingvild Erøy og Hege Fiskå mener de har vært med på å skape et helt nytt marked.
Blant kundene er BankID, DNB og Ruter.
I Shifters podcast forteller de hvordan selskapet har vokst fram rundt et problem de mener stadig flere virksomheter kjenner på: kunder som står fast i digitale løsninger.
– Vi hjelper bedrifter med å redusere digitalt knirk, sier Fiskå.
«Digitalt knirk» kan være alt fra problemer med BankID og nettbank til kjøp av bussbilletter eller bruk av offentlige tjenester.
Ifølge gründerne handler rundt 70 prosent av henvendelsene til kundesentre om gjentakende problemstillinger, og kunder med svake digitale ferdigheter ofte krever betydelig mer oppfølging enn andre.
Løsningen Kakadu har utviklet, er standardiserte steg-for-steg-veiledninger som selskaper kan bygge inn i sine egne kundereiser.
Målet er å gjøre det enklere for brukerne å løse problemene selv, samtidig som bedriftene reduserer belastningen på kundeservice.
Men veien til markedet har ikke vært rett fram.
– Vi har vært med og gått opp et nytt marked, sier Erøy.
Oppdaget at få målte kostnadene
Da selskapet startet, opplevde gründerne at problemet var kjent, men at få målte kostnadene eller snakket om det som en egen kategori. Mye av arbeidet de første årene handlet derfor om å dokumentere verdien av bedre digital veiledning.
Det betydde også at de måtte bygge både produkt og marked samtidig.
– Det fantes ikke noe ord for dette. Folk visste at det var et problem, men ingen hadde egentlig definert det, sier Fiskå.
Tidlig forsøkte de å selge løsningen til kommuner, men møtte lange salgsprosesser og begrenset betalingsvilje. I stedet vendte de seg mot privat sektor. Der fikk de raskere respons og større rom til å utvikle produktet sammen med kundene.
Vendepunkt med BankID
Et sentralt vendepunkt kom gjennom samarbeidet med BankID, som ifølge gründerne bidro til å åpne dører inn mot bank- og finanssektoren. I 2025 valgte Kakadu å prioritere nettopp denne bransjen, og i løpet av året fikk selskapet flere av de største aktørene på kundelisten.
I podcasten deler de også erfaringer fra gründerreisen. Begge understreker betydningen av nettverk, programmer og mennesker som er villige til å hjelpe.
– Folk har så lyst til å hjelpe. Det var noe av det mest overraskende da vi startet, sier Fiskå.
– Perfekt timing finnes ikke
Erøys viktigste råd til andre gründere er å ikke vente på det perfekte tidspunktet.
– Den perfekte timingen for å starte noe selv finnes ikke. Du må bare gjøre det, sier hun.
Nå retter selskapet blikket mot nye markeder. Neste steg er blant annet å ansette en salgsleder og fortsette ekspansjonen i Norden, med Danmark som første satsing utenfor Norge.
– Målet på sikt er å bli en ledende aktør innen digital veiledning i Europa, sier Erøy.