inkubator

K2 tar inn ti nye selskaper – nå er inkubatoren full

Inkubatoren til K2 gründerlab i Agder har tatt opp ti nye gründerselskaper. Med 30 selskaper i porteføljen er det i praksis ikke flere plasser igjen.

Per Ove Løvsland i Vizbo under et tidligere arrangement i regi av K2.
Publisert

K2 gründerlab har tatt inn ti nye selskaper i inkubatoren sin. Dermed er 30 selskaper tilknyttet Siva-inkubatoren, som holder til i Kristiansand Grimstad og Arendal og byttet navn fra Innoventus Sør i 2025.

Ifølge inkubatoren selv er den dermed i praksis full.

K2 gründerlab har tatt inn ti nye selskaper i inkubatoren sin. Dermed er 30 selskaper tilknyttet Siva-inkubatoren, som holder til i Kristiansand Grimstad og Arendal og byttet navn fra Innoventus Sør i 2025.

Ifølge inkubatoren selv er den dermed i praksis full.

– Vi er utrolig fornøyde med å få inn så mange ambisiøse gründere med spennende ideer. K2 skal være det naturlige stedet for de som vil bygge teknologiselskaper her i sør, sier inkubatorleder Runar Brøvig.

De ti nye spenner fra ferske gründere med en idé og et nyregistrert AS til selskaper i vekstfase.

Blant dem er programvare for rettssaker, fôringsteknologi for oppdrett, utvinning av ingredienser fra fiskeavfall – og et selskap som selger AI-drevet risikoanalyse av børs- og pressemeldinger før de sendes ut.

Jobber med kapital

Brøvig peker på kapitaltilgang som det inkubatoren først og fremst hjelper selskapene med.

– De fleste gründere vet ikke hvor eller hvordan man henter penger. Vi hjelper dem med å styrke caset, bygge struktur og gjøre selskapet investerbart. Det er her vi virkelig lykkes. De siste tre årene har selskapene våre hentet stadig mer kapital fra investorer, sier han.

K2 gründerlab driver også investornettverket på Agder og står bak Agder Startup Fund I, som investerer i tidligfase i regionen.

Tidligere i september ble det klart at fondet har gjort sine første investeringer. med 500.000 kroner i Revia, som utvikler en KI-drevet løsning for BREEAM-sertifisering av bygg, og 100.000 kroner i Malgentic, som lager programvare som skal lokke fram datavirus som ellers skjuler seg for antivirusprogrammene.

Revia-gründer Runar Høien Clausen sier at investeringen utløste en halv million til fra en annen investor, og at han med det kunne hente ut et tilsagn fra Innovasjon Norge på en million – totalt to millioner kroner.

– Vi fyller et hull i kapitalmarkedet ved å investere i en fase da det er vanskelig å finne andre investorer som våger å satse, og ved å utløse midler fra Innovasjon Norges ordninger, sier Anders Iglebekk, forretningsutvikler i K2 gründerlab og leder for Agder Startup Fund.

Noen ut, noen inn

At ti nye kommer inn, betyr også at andre har gått ut av programmet.

– Det er helt naturlig. Vi vil jo at selskapene skal komme seg videre. Om de ikke lenger trenger vår hjelp, er det et godt tegn, sier Brøvig.

Han oppfordrer likevel gründere til å ta kontakt, selv om inkubatoren er full akkurat nå. Opptaket er løpende.

De ti nye selskapene

Beskrivelsene er selskapenes og K2s egne.

Evolve Mech – Patentert mekanisk sekundærsikring som skal hindre at skrukoblinger løsner under drift. Gründer: Ken André Husa-Brekke

Case Crafter – Programvare for rettssaker, med presentasjoner, tidslinjer og saksforberedelser. Gründer: Tor Øyvind Tjentland Fluør

Havdis – Utvinner aktive ingredienser fra fiskeavfall til kosmetikk og marin bioteknologi. Gründer: Andreas Lyhammer

Havmentis – Optimaliserer fôring av fisk ved hjelp av kameraer og programvare. Gründer: Even Bringsdal

Luut – Interaksjonsplattform som aktiverer kunder og publikum i fysiske rom via QR-baserte opplevelser. Gründer: Kyrre Waag

SVVY – Kobler studenter fra Global South med universiteter som har ledige studieplasser. Gründer: Trym Jarle Sætherbø Vårdal

Swipload – Logistikksystem for byggeprosjekter, med datainnsikt og kostnadskontroll. Gründer: Stian Vere

Via Nordic – Løsninger for tryggere veier, blant annet en ny type nødåpning i midtdeler. Gründer: Fredrik Zachariassen

Vimms – Sanntidsovervåkning av rystelser, støv og støy for bygg, anlegg og industri. Daglig leder: Sindre Linstad

Vollgrav Technologies – AI-drevet risikoanalyse av børs- og pressemeldinger før publisering. Gründer: Christina Mihaela Vintilescu Carare