Innovasjon Norge

Haugli vil doble antallet «vekstbedrifter»

Norge har over 5000 høyvekstbedrifter, viser en rapport som Innovasjon Norge lanserer i dag. Dette tallet bør dobles, mener Innovasjon Norge-sjef Håkon Haugli.

Innovasjon Norge-sjef Håkon Haugli holder Innovasjonstalen for 2025.
Publisert

Som bakgrunn for årets Innovasjonstale, en årlig tradisjon siden den første gang ble holdt av den gang Innovasjon Norge-sjef Anita Krohn Traaseth, hadde Innovasjon Norge og Samfunnsøkonomisk analyse laget en rappport om vekstbedrifter i Norge. 

Rapporten undersøker kjennetegn ved disse virksomhetene, som alder, størrelse, bransjesektorer og geografiske fordeling, og landet på at Norge har rundt 5000 slike nå.

Definisjon på «vekstbedrift»

  • Et selskap som har over ti millioner kroner i omsetning og vokst minst 20 prosent i gjennomsnitt over de tre neste årene. 
  • I 2023 utgjorde høyvekstbedriftene 2,2 prosent av aktive norske aksjeselskaper, men sto for om lag 19 prosent av omsetningen. 

Konklusjonen er at selv om antallet høyvekstbedrifter har økt, spesielt drevet av prisvekst, henger Norge etter andre nordiske land på dette området. 

IN-sjef Haugli sier at han ønsker se antallet doblet til 10.000. 

Rapporten finner også at mange av disse vekstbedriftene har fått IN-støtte. 

Til slutt presenterer dokumentet politiske anbefalinger som tar sikte på å fremme flere høyvekstbedrifter, ved å adressere utfordringer som tilgang på kapital og behovet for økt internasjonalisering og kommersialisering av forskning.

Les rapporten her.

I talen tok Haugli også opp kritikken mot virkemiddelapparatet. Flere stemmer har tatt til orde for å skalere ned og til og med legge ned flere deler av det. 

– Målet har ikke vært å gjøre verktøyene mer treffsikre, men å fjerne dem helt. Det er tankevekkende. For i verste fall vil det spenne bein for neste generasjons innovatører og bedrifter, og for omstillingen av Norge, uttalte Haugli. 

Han brukte talen til å løfte et forslag om å opprette en statlig akselerator for startups.