-
Leder data og KI | SpareBank 1 Forvaltning
-
Arkitekt | SpareBank 1 Forvaltning
-
Head of Community Arena – Collektivet i Construction City | OBOS
-
Senior forretningsutvikler / produktleder - konsulent (2 stillinger) | Kadabra
-
Senior Security Engineer | Firi
-
Senior Software Engineers - Frontend & Backend | Hornet
-
Medeier* | Boitano
-
Fullstack-utvikler | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Innovation-to-Market Specialist | Highsoft
sikkerhet
Først i verden: Spillplattform krever ansiktskanning for å beskytte barn
Roblox innfører ansiktsskanning og krever opplasting av ID.
Spillplattformen Roblox innfører som første i verden krav om aldersverifisering for å chatte. Brukerne må skanne ansiktet sitt eller laste opp ID-kort for å bevise alderen sin, melder Bergens Tidende.
Kravet kommer til Norge i januar og skal beskytte barn mot digitale overgrep fra voksne.
– Vi vet at noen barn blir utsatt for digitale overgrep av voksne de møter i chatten på Roblox, sier spillinstruktør Khoa Nguyen til avisen.
Politiet i Bergen har mottatt en håndfull slike saker.
Etter verifiseringen plasseres brukerne i aldersgrupper som 9–12 år eller 13–15 år, slik at voksne ikke kan chatte med barn.
Men systemet kan lures. Barn i Bergen ser på TikTok-videoer med tips for å «hacke» verifiseringen, blant annet ved å bruke andres ID-kort eller tegne skjegg i ansiktet.
– Å bruke noen andres ID er straffbart, sier Maren Hatletvedt i politiets nettpatrulje vest til Bergens Tidende.
Medietilsynet advarer mot å dele personopplysninger med Roblox.
– Vi vil fraråde brukerne å dele ID eller ansiktsskan med plattformer som Roblox, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Hun mener aldersverifisering bør skje i regi av staten og EU i stedet.