Kapital
Fem om femtech: - Sier seg selv at mulighetene er store
Mennene er som regel i mindretall når femtech er tema. Shifter spurte de mannlige deltakerne om hvorfor de var der.
Da oppstart - og helsebransjen i Bergen inviterte til nasjonal femtech-konferanse denne uken, var det langt mellom mennene.
— Det er omtrent 95 prosent kvinner her. Da vi arrangerte noe lignende i Trondheim, kom også svært få menn, sier styre-veteran og fersk femtech-investor Helle Moen.
— Hvordan får vi mennene til å komme, spør hun foran hele salen.
Shifter lot seg inspirere til å jakte noen av mennene som var der og spørre dem - kanskje de sitter på svaret? Som noen slags bjellesauer som kan vise vei for andre menn og flere potensielle investorer til feltet?
Aleksander Baldersheim er lege og rådgiver i Bouvet, som var en av arrangørene bak femtech-eventet.
— Utrolig inspirerende
— Kvinnehelse er underinvestert og underfokusert. Det var utrolig inspirerende å høre Chelsea og Malin. Vi må forstå at dette ikke er et skummelt tema man må kunne alt om. Man kan investere selv om man ikke kjenner detaljene eller kan alt, sier Baldersheim.
Oliver Barman jobber i Agenda Vestlandet - bankstiftelsen til Sparebanken Norge, som støtter blant annet helseinkubatoren Eitri og Sanitetskvinnene.
— Noe av det jeg har hørt angående forskjeller mellom kjønnene får meg til å tro at vi er i 1984. Jeg trodde ikke det var så store ulikheter og ble helt sjokkert. Jeg lurer også på, slik Malin nevnte, om det bare burde blitt kalt helse og ikke femtech - så kunne det kanskje vært lettere å få frem problemstillingen til flere, sier Barmann.
— Spennende potensial
Carl-Fredrik Joys kommer fra Bergen Venture.
— Jeg er her for å se etter interessante investeringsmuligheter.
— Hva er det som gjør at du er interessert i femtech?
— Det sier seg selv. Når det er så få mannlige investorer som er interessert, vil det si at det ligger et spennende potensial her.
— Har du investert i noe så langt?
— Jeg har investert litt innenfor helse, men ikke spesielt mot femtech. Jeg har snakket med en gründer her i dag som virker spennende. Jeg er på jakt etter dyktige gründere, sier Joys.
Håvard Røkke fra Apo Vest jobber med apoteketablering og drift i Bergen.
— Jeg er interessert i spennende helsestartups, og synes dette arrangementet har vært en øyeåpner. Jeg har tenkt på dette som en slags nisje, og har fått utvidet perspektivet mitt her i dag, sier Røkke.
Han forteller at han kjenner seg igjen i utfordringer knyttet til kvinnehelse - gjennom sine kunder og kolleger.
Ønsker systematisk tilnæring
— Jeg tror det er viktig å tenke på disse utfordringene på en systematisk måte.
— Hvordan tenker du flere potensielle investorer kan se til dette feltet?
— Hvis dette er en uutnyttet mulighet, så burde det tiltrekke både menn og kvinner.
Vidar Hardeland er engleinvestor.
— Jeg har fått mange gode innspill her, og en økt bevissthet om hvordan dette markedet fungerer - og at det er underinvestert. Det er interessant å få den konteksten.
—Hva tenker du må til for at flere skal bli interessert?
— Jeg tror vi egentlig bare må eksponere oss for gründere innen dette feltet - lære mer og bli oppmerksom på mulighetene, sier Hardeland.