-
Demand Generation & Campaign Manager (Scandinavia) | Infrakit
-
Senior Strategic Partnership Manager | DNB
-
CFO | Biosort
-
Frontend Developer | Pareto Securities
-
Startup Manager | Framdrift Innovasjon AS
-
Head of Community | Framdrift Innovasjon AS
-
Utvikler | Blank
-
Forretningsutvikler | NAF
-
Revenue Operations Lead | Unleash
-
Fullstack-utvikler | Medbric AS
Energi
Dette velfylte VC-fondet skal investere millioner i 20-25 europeiske energistartups
Tyskerne har 235 millioner euro på hånda.
Future Energy Ventures (FEV), et Berlin-basert VC-selskap, har lukket sitt andre fond på €235 millioner, skriver nettavisen Sifted. Midlene skal brukes til å akselerere overgangen til fornybar energi gjennom investeringer i Europa – med en klar strategi på antall selskaper og sjekkstørrelse.
Fondet er rettet mot vekstselskaper i Series A og B-stadiet. FEV planlegger å investere i 20 til 25 startups og vil gå inn med mellom €5-10 millioner i den første runden.
Strategi for oppfølgingsinvesteringer
FEV har en tydelig reservasjon: Halvparten av fondets kapital er satt av til oppfølgingsinvesteringer (follow-on) i de best presterende porteføljeselskapene.
Dette understreker en trend i markedet, ifølge Jan Lozek, CEO i Future Energy Ventures. Han merker seg at investorer nå fokuserer på større investeringer i velprøvde og skalerbare teknologier.
Geografisk satsning
Europa i fokus: To tredjedeler av de €235 millioner skal investeres i Europa.
Resten går til USA og andre utvalgte markeder.
Artikkel 9-fond: Fondet er klassifisert som et Artikkel 9-fond, som krever at alle investeringene skal være bærekraftige.