oppkjøp

Boligplattform kjøper to nye selskaper og øker til 60 millioner i årlige inntekter 

Selskapet ansetter også ny daglig leder. 

Daniel Nilsen er ny daglig leder i Placepoint.
Publisert

Boligplattform-selskapet Placepoint har som mål å være en like naturlig del av boligreisen som å sjekke Finn.no. 

Placepoint leverer avansert eiendomsdata til banker, takstmenn og utviklere. 

Placepoint kjøper nå opp selskapene Vogl og Speiz.

I fjor gikk selskapet sammen med If og kjøpte boligplattformen Hjemla fra Spir Group. I år fortsetter de oppkjøpene. Da tok de også et steg inn på forbrukermarkedet. 

Placepoint har også kjøpt opp PropCloud og Newsec Maps. 

Ønsker å få norsk proptech ut i verden

— Kundene trenger skala, ikke ti ulike nisjeverktøy fra ti ulike aktører, sier påtroppende CEO Daniel Nilsen i Placepoint. 

Han forteller at målet er å konsolidere det han beskriver som et fragmentert marked innenfor eiendomsteknologi. 




— Vi tar rollen som konsolidatoren som samler alt på  én flate. Det er det vi mener skal til for å få norsk proptech ut i verden, sier Nilsen. 

Resultatene fra 2025 er klare. Der peker pilene oppover. 

— Per nå har vi en årlig gjentakende inntekt på 60 millioner kroner, med overskudd på bunnlinjen, sier Nilsen. 

Tvinges frem 

Nilsen viser til at mangel på arbeidskraft og høye kostnader i Norge tvinger frem teknologisk utvikling i eiendomsbransjen. 

— Suksessene til Spacemaker og Consigli viser at Norge er gode på dette feltet og har forutsetninger for å lykkes enda mer, sier Nilsen.

— Noen av de største gründersuksessene i Norge kommer fra eiendomsteknologi. Det er gøy, men samtidig er selskaper solgt ut av landet for milliardsummer etter kort tid. Det er derimot fortsatt stort potensial her hjemme, sier han. 

Gjennom oppkjøpene skal Placepoint nå levere en ny tjeneste, Placepoint Leads. Ved hjelp av prediktiv analyse skal plattformen identifisere leietakere som har tenkt til å flytte ut. 

Skal forutse når folk flytter 

Det skal gjøre det lettere for utleiere å få inn nye leietakere i tide, og dermed tjene mest mulig. 

 – For gårdeiere er treffsikkerhet forskjellen på millionoverskudd og tunge tap. Placepoint Leads vet hvem som skal flytte før de vet det selv. Vi knuser den tradisjonelle modellen der man sitter og venter på at telefonen skal ringe, sier Nilsen.

Selskapet har hentet Alexander Westgaard fra Lytix for å lede satsingen. 

Nilsen forteller at selskapet nå er klare for å gå internasjonalt. 

– Vi er EBITDA-positive og vokser. Vi har musklene som kreves for å fortsette å spise markedsandeler. Hvis du sitter på en god proptech-løsning i dag og føler deg ensom, kan du ringe oss. Vi ikke ringer deg først, sier Nilsen.