-
Senior Full-Stack Utvikler | Lawai
-
Senior Security Engineer | Firi
-
Senior Software Engineers - Frontend & Backend | Hornet
-
Medeier* | Boitano
-
Demand Generation & Campaign Manager (Scandinavia) | Infrakit
-
Utvikler | Blank
-
FullStack Site Reliability Engineer | Vespa.ai
-
Lead Security Software Engineer | Vespa.ai
-
Principal Software Engineer, AI | Bislab
årsresultat
Askeladden-selskapene øker takten med en milliard: Melder om kraftig EBITDA-hopp
Til tross for et år preget av både dyrtid og konkurser, leverer Martin Schütt og Askeladden & Co. tall som viser at porteføljen vokser i rekordfart. Selskapene styrer nå mot en omsetning på 2,7 milliarder kroner.
Det har vært et turbulent år for mange i oppstartsmiljøet, og Askeladden-systemet har ikke vært skånet for motvind. Likevel kan co-founder og managing partner Martin Schütt nå slå i bordet med det han beskriver som «nok et rekordår» i en fersk løypemelding.
Fasiten for 2025 viser en markant vekst for selskapsfabrikkens portefølje.
Ifølge Schütt har selskapene de backer økt den samlede omsetningstakten (run-rate) med én milliard kroner gjennom året.
– Vi går fra en run-rate på ca. 1,7 milliarder til ca. 2,7 milliarder kroner. Det er omtrent 60 prosent opp, oppsummerer Schütt.
Det er ikke bare topplinjen som vokser. Også lønnsomheten i porteføljen ser ut til å bedres betraktelig. EBITDA (driftsresultat før avskrivninger) har mer enn doblet seg, fra en run-rate på 30 millioner til 75 millioner kroner.
Samtidig trekker Schütt frem at selskapene til sammen har bidratt med 400 millioner kroner i skatter og avgifter til statskassen.
Pizza, pasienter og biler
Askeladden-systemet sysselsetter nå rundt 1.400 medarbeidere, og volumet på tjenestene som leveres begynner å bli betydelig. Schütt rapporterer at de har betjent rundt 2,5 millioner kunder i året som gikk.
Her er noen av nøkkeltallene fra de ulike selskapene i porteføljen for 2025:
Dr.Dropin: Behandlet ca. 400.000 pasienter.
DIGG Pizza: Solgte ca. 1,1 millioner pizzaer.
Rebil: Solgte ca. 6.200 biler.
Squeeze: Gjennomførte ca. 225.000 massasjer.
Kin: Solgte 1,8 millioner produkter til over 100.000 kunder.
Verd Gruppen: Leverte 2.600 begravelser.
I tillegg meldes det om vekst hos blant andre Edda.ai, som har onboardet 350 nye restauranter, og nykommeren Watchdog som skal ha avdekket millioner i feilfaktureringer.
– Slag i trynet
Selv om tallene peker oppover, legger ikke Schütt skjul på at det har kostet. I sin oppsummering sammenligner han gründertilværelsen med historien om Queen og Freddie Mercury – om å møte motstand fra det etablerte, men å ha «grit» nok til å stå i det.
– De siste årene har gründere i Norge vært gjennom covid, nedstengt land, billig kapital, dyr kapital, lave renter, høye renter, rike konsumenter og fattige konsumenter, skriver Schütt.
Han erkjenner at 2025 også bød på mørkere kapitler for selskapsbyggerne:
– I Askeladden & Co og selskapene har vi hatt konkurser og nedleggelser, regulering og tilsyn, og lagt oss langflate for både media og kunder. Men hver eneste gang kommer vi gjennom det - vi reiser oss og gyver på frem til neste slag i trynet kommer.