Fond

Ananda Impact Ventures henter inn 73 millioner euro

Ananda Impact Ventures overgikk målet med nesten 50 prosent.

Fondet er basert i London og München.
Publisert

Ananda Impact Ventures overgikk målet med nesten 50 prosent.

Det europeiske investeringsfondet Ananda Impact Ventures har hentet inn 73 millioner euro i første runde av sitt femte fond, melder Tech.eu.

 Det er 23 millioner euro mer enn målet på 50 millioner euro.

Fondet investerer i oppstartsselskaper som utvikler teknologiløsninger for sosiale og miljømessige utfordringer. Pengene kommer fra både gamle og nye investorer, inkludert European Investment Fund og over 40 familiekontor rundt om i Europa.

– Vi har bygget et tverrfaglig team med ekspertise innen vitenskap, ingeniørfag og entreprenørskap, sier medgründer Florian Erber.

Ananda ble grunnlagt i 2009 og forvalter nå 270 millioner euro fordelt på fem fond. Selskapet har investert i områder som klima, helsevesen og sosial inkludering.

Fondet har tidligere støttet selskaper som OroraTech, IESO og NatureMetrics. Disse selskapene jobber med alt fra satellittovervåking til digital helsetjenester.

Medgründer Johannes Weber sier at Anandas strategi bygger på uavhengig tenkning og samsvar med gründernes verdier.

– Vi ser på store menneskelige, sosiale og miljømessige utfordringer som sammenkoblede, og mener de løses mer effektivt gjennom integrerte tilnærminger, sier Weber.

Det femte fondet skal fortsette å støtte europeiske gründere som utvikler skalerbare teknologiløsninger.