økonomi

Airthings kutter hver tredje ansatt

Det børsnoterte selskapet varsler nedbemanning. 

Geir Førre, styreleder og største eier i Airthings.
Publisert Sist oppdatert

Airthings varsler masseoppsigelser og vil kvitte seg med 35 prosent av de ansatte. I dag jobber 105 personer i selskapet som lager løsninger for overvåkning av innendørs luftkvalitet, melder E24.

Det Oslo Børs-noterte selskapet kunngjorde nedbemanningen i en børsmelding søndag kveld.

Tidligere i sommer varslet Airthings at de ville gå inn i en finansiell prosess som kan inkludere omorganisering og kapitalinnhenting. Samtidig holder selskapet strategiske alternativer åpne.

Toppsjefen Emma Tryti gikk av med umiddelbar virkning i sommer. Den dagen stupte aksjekursen med 35 prosent. Hittil i år har aksjen falt hele 73 prosent.

Airthings er blant selskapene som rammes av Donald Trumps handelspolitikk. USA er selskapets viktigste marked, og omtrent 80 prosent av alle inntekter kommer fra Nord-Amerika, uttalte Tryti til Shifter i tidligere i år.

Selskapet omsatte for 413 millioner kroner i fjor, men endte med et underskudd på 129 millioner kroner før skatt, ifølge E24.