-
Medeier* | Boitano
-
Engineering Manager | Handelsbanken
-
Erfaren mobilapp-utvikler | Handelsbanken
-
Fullstack-utvikler | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Product Owner Investeringskjerne - Bergen/Oslo | DNB
-
Innovation-to-Market Specialist | Highsoft
-
Product Owner | DNB
-
Data Engineer, Data Core team | NBIM
-
Demand Generation & Campaign Manager (Scandinavia) | Infrakit
Strøm
Å Energi tar storgevist
Norske Å Energi selger seg ned i den tyske delen av batteriselskapet Eco Stor.
Å Energi er den største investoren i Morrow Batteries og storeier i Otovo.
Nå selger de seg ned i den tyske delen av Eco Stor, som driver med storskala energilagring (batterier) og gir med det fra seg majoriteten av eierskapet.
Transaksjonen som forventes gjennomført innen begynnelsen av april, gir Å Energi en gevinst i underkant av 300 millioner kroner.
Samtidig er det selskapet X-elio, eid av verdens største fond innen fornybar energi - Brookfield Asset Management - og Nature Infrastructure Capital som går inn med 3-4 milliarder kroner i den tyske delen av Eco Stor.
Nedsalget skjer delvis gjennom salg av aksjer og delvis gjennom en rettet emisjon mot kjøperne.
I et energimarked med større innslag av uregulerbar kraftproduksjon fra sol- og vindkraft vil er det behov for stadig mer lagringskapasitet.
– Batteriteknologien er som et kinderegg i omstillingen til et fornybart samfunn. For kraftprodusentene vil batteriinstallasjonene gi et mer forutsigbart inntektsgrunnlag, fordi lav- og nullpristimer reduseres, skriver CEO i Å Energi - Steffen Syvertsen - i en pressemelding.
– For nettselskapene vil de redusere behovet for nettinvesteringer og gi færre driftsutfordringer. For forbrukere vil batterier gi mer stabile kraftpriser, tryggere strømforsyning, og en vesentlig lavere forventet nettleie. I sum gir batteriene en stor samfunnsøkonomisk gevinst,