-
Senior Software Engineers - Frontend & Backend | Hornet
-
Medeier* | Boitano
-
Engineering Manager | Handelsbanken
-
Erfaren mobilapp-utvikler | Handelsbanken
-
Fullstack-utvikler | Norad
-
Lead Data Engineer | Norad
-
Product Owner Investeringskjerne - Bergen/Oslo | DNB
-
Innovation-to-Market Specialist | Highsoft
-
Product Owner | DNB
-
Data Engineer, Data Core team | NBIM
Angela Merkel frykter at kinesiske IT-selskaper spionerer
Tysklands statsminister Angela Merkel etterlyser tiltak for å unngå at kinesiske IT-selskaper sender brukernes personopplysninger til kinesisk etterretning.
I en tale på et universitet i Tokyo tirsdag sa Merkel at det i Tyskland pågår en omfattende debatt om mobilgiganten Huawei.
Det kinesiske selskapet er omstridt også i USA, Norge og andre vestlige land. Bakgrunnen er bekymring for at Huawei kan samarbeide med kinesisk etterretning – noe selskapet selv avviser.
Merkel mener det er viktig å ha en dialog med regjeringen i Beijing om saken.
– For å være sikker på at selskapet ikke rett og slett gir alle data som det bruker, til den kinesiske staten, sa hun i talen i Tokyo.
I Norge advarte PST mot Huawei i en ny trusselvurdering som ble presentert mandag. PST-sjef Benedicte Bjørnland påpekte at det er korte forbindelser mellom selskapet og det kinesiske regimet.
Regjeringen har bekreftet at Norge vurderer tiltak for å holde Huawei utenfor byggingen av neste generasjons mobilnett.
Både Telenor og Telia bruker utstyr fra Huawei i 4G-nettet og tester også 5G-utstyr fra den kinesiske IT-giganten.
Les også: PST advarer: Ber norske myndigheter holde et øye med Huawei