-
AI and ML Engineer | NBIM
-
Eviny Ventures ansetter!
-
Daglig leder | Ungt Entreprenørskap Norge
-
QA Automation Engineer | Emma Systems
-
CTO | Kilter
-
Chief Financial Officer (CFO) | ZTL
-
Country Manager Norge | Noteless
-
Partner/Headhunter | Branchy
-
Senior Product Manager | Bakken & Bæck
-
Finance Manager (vikariat) | StartupLab

Regjeringen med millionsatsing på kryptologer
Regjeringen satser på kryptologi i det reviderte nasjonalbudsjettet. Hele 16,5 millioner skal blant annet finansiere topputdanning av kryptologer.
Mesteparten av de 16,5 millionene går til forskningslaboratoriet Simula og Simula@UIB i Bergen, ifølge Bergens Tidende.
Kryptologi er læren om sikker kommunikasjon og kryptologene som det nå skal satses på skal forske på å lage sikker og hemmelig kommunikasjon, også kalt kryptosystemer.
Justis- og beredskapsminister Tor Mikkel Wara (Frp) besøkte onsdag Simula på Fornebu for å snakke om budsjettlekkasjen sammen med forsknings- og høyere utdanningsminister Iselin Nybø.
– Satsingen henger sammen kriminalitetsbildet. Dataangrepene blir stadig mer og mer alvorlige. Vi vil nå sørge for å utdanne dem som skal beskytte viktige norske interesser, sier Nybø til BT.
Regjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett for 2018 legges fram 15. mai.
(©NTB)